Vnoučata – jaké změny s nimi nastanou?

Většina dospělých se už nemůže dočkat období, kdy jejich děti vyrostou a osamostatní se. Je to pro nich naděje k tomu, mít najednou nespočet volného času, svobody a možností, jak si život ještě do posledních chvil užít na maximum.
Ovšem v momentě, kdy se jejich děti usadí, přichází na řadu další generace, v podobě jejich vnoučat. A rázem se z rodičů v nejlepším věku stanou prarodiče, kterých se tato změna zásadně týká.
vnoučata a dědeček

Co vlastně obnáší být babičkou a dědečkem?

Za děti vašich dětí neberete zodpovědnost ani povinnosti, jak tomu bylo v případě vašich dětí. Alespoň ne v době, kdy s nimi nejste. V okamžiku, kdy jich máte mít na hlídání, se z vás stávají plně fungující prarodiče, kteří musí vynaložit všechnu energii k tomu, aby jich zvládly.
Někteří prarodiče se na tuto roli bohužel ještě necítí. Vybrat si správný čas na to, kdy se budete cítit na výchovu a hlídání vnoučat, však nemůžete. Přijdou, když to nečekáte. A pokud vám na vašich dětech záleží, víte, že ocení to, že o nich budete projevovat zájem, starat se o nich, pomůžete s jejich hlídáním nebo i finančně (jestli můžete).
čtení s babičkou

Opět méně času na vlastní aktivity

Myslete na to, že díky vnoučatům budete mít opět podstatně méně času, než na který jste si zvykli v době, kdy vaše děti odrostly. Bude se od vás přirozeně očekávat, že budete vždy k dispozici a ochotní pomoci v případě, kdy to bude nezbytné.
S největší pravděpodobností, pokud jste ještě pracující prarodiče, budete mít víkendy zpravidla obsazené. V době, kdy budou vaše vnoučata ještě miminka, to možná nebude až tak intenzivní, ale hned, jak začnou růst, stane se pro vás jejich přítomnost automatická.

Užívejte si jich – ještě kým máte sílu

Platí, že děti dají hodně zabrat a čas strávený s nimi, vyžaduje spoustu energie. I když jste si mysleli, jak na nich ještě máte čas, buďte za tuto možnost – starat se o děti vašich dětí, rádi. A to ještě v době, kdy na nich máte sílu a tím pádem s nimi můžete různě dovádět a získat zážitky, na které byste za pár let už možná elán neměli.